Svet-Stranek.cz
BMW je život, ostatní je jen hledání...

e36:

e36

Již prostřední ze tří běžně se vyskytujících generací "trojkového" BMW je tak technicky vyspělá, že ani po čtrnácti letech od jejího představení není možné považovat jí za zastaralou.

Velice elegantně tvarovaný čtyřdveřový sedan se představil v prosinci roku 1990. Po něm přišlo v roce 1992 ještě dvoudveřové kupé společně s kabrioletem, v roce 1994 zkrácená verze Compact a v roce 1995 kombi touring. Nabídka karosářských variant je tedy široká, stejně jako motorů. V případě BMW rozhodně dejte přednost šestiválcům oproti základním čtyřválcům. Ty mají celou řadu výhod, počínaje neuvěřitelně kultivovaným chodem, relativně příznivou spotřebou paliva a skvělým výkonem. A taky se u nich nemusíte starat o výměnu rozvodových řemenů, protože mají řetěz. Ani proměnné časování sacích ventilů Wanos zaváděné v roce 1993 nesmazalo typickou charakteristiku baworáckých zážehových šestiválců, které v nízkých otáčkách moc nespolupracují, ale ve vysokých svojí agilností připomínají supersportovní motocykl. Proto platí, že BMW je nepřekonatelně rychlé na dálnici, technické tratě s množstvím pomalých zatáček však vyžadují řidičské umění. Tam dostane baworácký dvoulitr na frak od stejně objemné alfy 156, protože té neschází právě tah již z nízkých otáček.

BMW E36 vyniká jízdními vlastnostmi, přesným řazením i řízením a pohodlím. Bohatá výbava není pravidlem - za vše bylo potřeba připlácet, takže vozy bez elektrického stahování oken nejsou výjimkou. Zato dílenské zpracování bylo na úrovni - v těchto autech ani po letech nic nevrže, i když jinak již mohou být výrazně opotřebené.