Svet-Stranek.cz
BMW je život, ostatní je jen hledání...

Vítejte na stránkách věnovaných krásným autům a lovosické bandě:

Vítejte na stránkách věnovaných krásným autům a lovosické bandě

Historie
Automobilka BMW byla založena v roce 1916 původně jako továrna sloužící na výrobu leteckých motorů. BMW je zkratka a celý název zní Baerischen Motoren Werke.
I známé logo společnosti je spojeno s úplnými začátky firmy. Je na něm totiž vyobrazena bílá vrtule na modrém pozadí oblohy.
Jak už bylo řečeno nejdříve se firma zabývala výrobou leteckých motorů. V roce 1923 se v továrně vyrobil první motocykl. V roce 1928 koupila továrnu v Eisenachu na výrobu automobilů pod anglickou licencí Austin Seven značky Dixie. Pokračovala ve výrobě, ale nyní už pod značkou BMW. Od začátku byly motocykly i vozy opatřeny logem společnosti.
Polovina třicátých let byla ve znamení BMW vyrábějící relativně dostupné vozy schopné svižné jízdy. Vrcholem v nabídce BMW byl vůz 319/l sport s výkonem 55 koní a maximální rychlostí 130 km/hod. BMW se účastnilo i závodů. V roce 1938 zvítězil jejich vůz BMW 328 Roadster ve své třídě v italském prestižním závodě na tisíc mil Mille Migglia.
Druhá světová válka znamenala stagnaci ve výrobě vozů. Továrna se soustředila na výrobu leteckých motorů a motocyklů. Po válce měla na 3 roky zákaz výroby.
V roce 1951 vyrobila první poválečný vůz označený 501, ale nezaznamenala s ním větší úspěch. Naopak ve výrobě motocyklů se jí dařilo více než dobře. V roce 1954 získala titul v kategorii motocyklů sidecar a ten obhajovala po dalších dvacet let. 1959 řeší menší finanční krizi způsobenou neúspěchem v oblasti automobilů pomáhájí zažehnat menší akcionáři.
Následoval komerčně úspěšnější model 700. V roce 1966 přišla na trh s novou řadou 16000, která byla později použita jako základ pro řadu 3. V roce 1973 byl uveden na trh model BMW 2000 Turbo. Byl to první sériově vyráběný vůz s turbomotorem na světě.